Hokejisti USA vyhrali juniorský šampionát

Autor: Pavol Baláž | 6.1.2010 o 5:00 | (upravené 6.1.2010 o 15:31) Karma článku: 3,56 | Prečítané:  1452x

Skončili sa MS juniorov v ľadovom hokeji 2010. USA triumfovali na kanadskom ľade. Kanada nezískala šiesty titul v poradí. Bronzové medaily si vybojovali Švédi.

Zápas o bronzové medaily:

Švédsko - Švajčiarsko 11:4

Asi takto nejako sa má hrať proti outsiderom. Švédi zrušili mýtus o výbornom švajčiarskom brankárovi a súkali mu jeden gól za druhým. V polovici zápasu bolo 9:1. Až potom severania poľavili a dovolili Švajčiarom skorigovať skóre. Za zmienku stojí hetrik Andreho Peterssona. Posledný švajčiarsky gól na MS dal symbolicky Nino Niederreiter.

Zápas o zlaté medaily:

Kanada - USA 5:6 po predĺžení

Finále svetového juniorského šampionátu prinieslo vynikajúci hokej, bolo skutočne najlepším zápasom MS. Rýchly hokej, pekné akcie, žiadne defenzívne taktické manévre a zbytočné kúskovanie hry.

Kanada sa ujala vedenia v 3.min bekhendovou strelou Lukeho Adama medzi betóny gólama Leeho. Američania v ďalšom priebehu otočili skóre. Presnými strelami do horných častí bránky sa z krídelných priestorov v priebehu 36 sekúnd presadili Chris Kreider a Jordan Schroeder. Do šatní sa išlo za stavu 2:2, keď vyrovnávajú gól zaznamenal Greg Nemisz.

Druhú tretinu začali USA presilovkou a John Carlson namieril od modrej čiary presne k pravej žŕdke. V 24.min strieľal v zúfalej pozícii od mantinelu Taylor Hall, brankár Lee strelu nešťastne vyrazil nad seba a puk prepadol za jeho chrbát, bolo vyrovnané 3:3. Americký tréner následne vymenil gólmanov, do bránky prišiel Campbell. Bol to dobrý ťah, Campbell následne predviedol vynikajúce zákroky a držal svoj tím v hre.

V prvej polovici tretej tretiny predviedol prvý americký útok dve výborné akcie. Najkôr v 45.min situáciu 2 na 1 s prehľadom zakončil Jerry D Amigo. O dve minúty D Amigo nahodil ľahký puk na kanadského brankára Allena, ten ho iba vyrazil pred seba. K puku mal najbližšie americký kapitán Derek Stepan, Allena si vychutnal kľučkou do bekhendu a zakončil do prázdnej bránky. K výmene brankárov siahol aj kanadský tréner a tak na záver zápasu prišiel do bránky Jones. Kanaďania následne vrhli všetky sily do útoku, Campbellovi pomáhali žrdky a občas ho na bránkovej čiare zastúpili spoluhráči. V 56.min bol vylúčený Palmieri a Kanada hrala presilovku. Využil ju Jordan Eberle a kanadský tlak začal gradovať. Už o minútu sa v dobrej pozícii dostal k puku opäť Eberle a opäť trafil. Dva góly tohto hráča v posledných troch minútach zápasu rozhodli, že sa bude predlžovať.

V predĺžení hranom po štyroch hráčoch na každej strane pokračovala hra vo vysokom tempe. Rozuzlenie priniesla 65.minúta. Na jej začiatku neuspel po samostatnej akcii Schroeder. Hneď z protiútoku mali dobrú príležitosť domáci. Nevyužili ju, odrazený puk sa cez Ramageho dostal ku Carlsonovi. Obranca John Carlson vyriešil situáciu 3 na 1 tým najlepším možným spôsobom. Strelou k bližšej žŕdke rozhodol o titule juniorského majstra sveta v ľadovom hokeji v roku 2010 pre tím USA.

Vo vypredanej hale nastalo hrobové ticho, domáce javorové listy pokoril ich severoamerický rival.

Kliknutím na výsledok zápasu v texte sa otvorí zápis zo stretnutia vo formáte PDF zo stránky www.iihf.com.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok